• 0554 928 02 34
  • bilgi@benzilmakina.com.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik motoru ile tahrik edilen merkezden kaçık bir mile sahip olan preslerdir. presleme işlemi yapacak olan koç, bu mile bağlıdır. inip çıkma hareketi sayesinde iş parçalarına istenilen şekil verilir.

Elektrik motoru ile elde edilen dönme hareketi kayışlar vasıtasıyla volana aktarılır. Bunun sebebi elektrik motorunun devir sayısının yüksek olmasıdır. Ancak preslerin dakikadaki vuruş sayısı daha az sayıda olması gerekir. Bu yüzden motorun devir sayısı aktarma organlarında düşürülerek aktarılır.

Kendisine bağlanan özel kalıplar yardımıyla basınç ya da darbe uygulayarak metalleri kesmeye, kıvırmaya, çekmeye ya da sıvamaya yarayan ağır makine. Elektrik motorludur. Başlıca "eksantrik pres" ve "hidrolik pres" olmak üzere iki çeşidi vardır. Preste biri altta sabit, öteki üstte hareketli iki çene bulunur. Kalıp, iki parçalı (erkek ve dişi) yapılır ve her biri bir çeneye takılır. İşlenecek parça alttaki kalıbın üstüne konur. Üst çene aşağı indiğinde parça kalıplar arasında sıkışarak gerekli biçimi alır. Preslerin ton cinsinden, uyguladıkları kuvvetle gücü belirtilir. Sanayide 1 tondan 5.000 tona kadar çeşitli presler kullanılır. Sac kıvırmaya yarayan presler "abkant pres" adıyla anılır.